Elsa Brändström, 26.3.1888 - 4.3.1948 - obrázek.jpg
Švédská sestra známá pod přezdívkou „Anděl ze Sibiře“, pomáhala za první světové války v ruských zajateckých táborech. Celý svůj život věnovala organizování sociální péče o lidi postižené válkou.
Elsa Brändström byla dcerou švédského vojenského přidělence v Rusku, Edvarda Brändströma a jeho ženy Anny Eschelsson. Absolvovala seminář pro učitelky ve Stockholmu, ale v roce 1908 se vrátila k rodičům do Ruska. V roce 1913 jí zemřela matka. Začátek války zastihl Elsu v Petrohradu, kde se rozhodla nastoupit jako dobrovolná armádní sestra do ruské armády.

V roce 1915 odcestovala z pověření Švédského červeného kříže na Sibiř, aby zde zajistila základní zásoby léčiv pro německé válečné zajatce. Po svém návratu do Petrohradu pomáhala zorganizovat síť pomoci Švédského červeného kříže. Její činnost výrazně stížila říjnová revoluce v roce 1917. Roku 1918 jí německé úřady odebraly pracovní povolení. V letech 1919 až 1920 cestovala Elsa Brönström několikrát na Sibiř a v roce 1920 byla dokonce v Omsku zatčena. Nakonec se vrátila zpět do Švédska a alespoň odtud organizovala finanční sbírky na podporu válečných zajatců.

V roce 1922 vyšla její kniha „Unter Kriegsgefangenen in Russland und Sibirien 1914 – 1920“ (mezi válečnými zajatci v Rusku a na Sibiři 1914 – 1920). V této době již pracovala v sanatoriu pro bývalé válečné zajatce ve městě Marienborn – Schmekwitz. V sanatoriu se starala také o traumatizované děti válečných zajatců a o sirotky.

V roce 1923 podnikla přednáškové turné po USA, aby získala peníze pro nově založený dětský domov. 1925 podnikla podobnou cestu po Švédsku. V roce 1929 odcestovala znovu do Ruska a v tom samém roce se také provdala za profesora pedagogie Roberta Ulricha a odstěhovala se s ním do Drážďan. Ani zde se nepřestala věnovat sociální práci. Založila ženský podpůrný spolek, který shromažďoval peníze pro chudé děti.

3. ledna 1932 přišla na svět její dcera Brita.

V roce 1933 získal Elsin muž místo na Harvardské univerzitě a celá rodina se přestěhovala do USA. Elsa si v Americe otevřela tzv. „Windows Shop“ – restauraci, která zaměstnávala uprchlíky z Německa a Rakouska.

Na konci druhé světové války organizovala pomoc pro německé děti trpící nouzí, na základě toho vznikla organizace s názvem Kooperative for Amerisan Relief in Europe a Council of Relief Agencie Licensed for Operation in Germany.

Po roce 1945 chtěla ještě Elsa Brönstörm absolvovat cestu do Ruska. Bohužel její zdravotní stav jí to již nedovolil. Zemřela na rakovinu kostí v roce 1948. Byla pohřbena v kostele Gustava Adolfa ve Stockholmu.
06.04.2014 19:50:55
klubhistorieck
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one